Mirasta yeni dönem başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[ad_1]

Mirasta yeni dönem başlıyor

Mehmet YAZICI / SAMSUN – BHA

Gayrimenkul sektöründe son yapılan düzenleme, miras ve tapu işlemlerinde kayda değer değişiklikleri beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Ticari Gayrimenkul Uzmanı Fatih Tutar, ”Özellikle kardeşler arasındaki miras paylaşımında, noter zorunluluğu kaldırılarak yazılı bir sözleşme imzalama ve onay süreci benimsendi. Bu durum, hem maliyetleri azaltmakta hem de işlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca, hisseli tapu satışlarında önemli bir adım atılmıştır. Hissedarların ortak bir karar alması ve tapu işlemleri sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki, gayrimenkulün hisseli tapusunun satışı için tüm pay sahiplerinin anlaşması ve tapu dairesinde bir araya gelmeleri gerekmektedir” dedi.

Sistemin alıcı ve satıcılara daha kolaylık sağlayacağına dikkat çeken Fatih Tutar, ”Mirasçılar, tapu devri işlemlerinde fiziksel olarak tapu ofisinde bulunamayacak durumdaysa, bir avukata vekalet verme imkanına sahiptir. Bu sayede, işlemler sorunsuz bir şekilde ilerleyebilir ve miras paylaşımı daha esnek bir şekilde gerçekleştirilebilir. Hisseli tapu alımında ise Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri önem arz etmektedir. Bu süreçte, taşınmazın sınırları belirlenmeli ve parseller tespit edilmelidir. Böylece, gayrimenkulün hangi bölümünün kime ait olduğu açıkça ortaya konularak adil bir paylaşım sağlanabilir. Bu düzenlemeler, vatandaşların miras ve tapu süreçlerini daha şeffaf, hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyarak önemli bir kolaylık sunmaktadır’ diye konuştu.

[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mirasta yeni dönem başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Takvim.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!